Sivas Zara Karakovan Balı - Zara Çiçek Balı
Sivas / Zara
554 317 37 97

Sivas Zara Karakovan Balı

SİVAS ZARA KARAKOVAN BALI

– Zara Karakovan balı, birçok kişi anlatır, birçoğu da zara karakovan balını arar. Lakin zara karakovan balını da tanımıyoruz önce tabirin sebebini iyi anlamamız gerekir. Zara Karakovanın adı, modern kovancılık sistemi olmadan önce ağaç kütüklerinin içleri boşaltılarak ya da ağaç dalları hasır sepet gibi örülüp üstünde çamurla sıvanarak yapılan bir kovan çeşitidir. Günümüzde üretimi ve uygulaması kalmamıştır olsa bile çok nadirdir. Artık özel polen, propolis tuzakları olan havalandırma sistemleri olan gezgin arıcılığa müsait modern kovanlar üretimi yapılıyor.

  • Peki nedir sivas zara karakovan balının modern kovanlarda üretilen baldan farkı biliyor musunuz?

– Daha önce anlatmıştık ya kovanların içine 1.5 mm kalınlığında pres mumlar konulur ve arılar bunların üzerine mum örerek kabartır diye. İşte Zara Karakovanda üretilen balın içerisine petek konulmazdı ve arı tüm mumu tamamen kendi yapardı. Tabii modern üretim şekline göre çok daha düşük verimi olan bir sistem. Çünkü arı her 1kg mum yapmak için 10 kg bal tüketimi yapıyor.

  • Peki arı tüm mumu kendi yaptığı zaman ne oluyor ?

– İşte o zaman petekli olarak yenen zara karakovan balı, yendiğinde ağızda mum kalmıyor, hepsi eriyerek gidiyor. Çoğu petekli bal tüketicisi de bundan dert yanar ağızda mum bırakmayan bal arar. Ancak bu üretim zaten modern kovanlarda da yapılıyor, çerçevelere yuvarlak ya da küçük kare kasetler halinde kasnaklar konularak mum konmadan üretim yapılıyor. Yani yine arı tüm mumu kendisi yapıyor.Kovanın şekli değişti ama üretim metodu aynı, işte bu bala zara karakovan balı deniyor. Zaten karakovan balının süzmesi olmaz, kimse sizi süzme bir bala karakovan balı diyerek kandırmasın. Bunun ispatı mümkün değildir zaten ikisinin arasında da hiçbir fark yoktur. Kimse mumunu tamamen arıya ördürterek yaptığı balını mumdan ayırarak süzmez, süzme bal olarak satmaz. Tabii bu üretim şekli verimsiz olduğundan zara karakovan balı fiyatları pahalıdır.  Zarada satılmakta olan Karakovan Ballarının ortalama kg. fiyatı 70 ile 120 Tl arasında farklılık göstermektedir. Sitemizde Sivas Zara Karakovan Balı Kg. fiyatı 90 tl olup fiyatının bu değerde olmasının sebebini, balı tadınca anlayacaksınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir